Dizi izleyerek İngilizce öğrenmek nasıl olur? Sadece dizi izleyerek İngilizce öğrenebilir miyim? Hocam ben Türkçe altyazılı dizi izliyorum ama ne kadar faydalı olur? Günde kaç saat İngilizce dizi izlemeliyiz? ve benzeri sorular… İngilizce dizi izleme ve bu sayede İngilizce öğrenme üzerine birçok soru alıyorum. Bu yazımızda sizlere en net şekilde bunları kendi deneyimimi de katarak cevaplamaya çalışacağım.

Dizi izleyerek İngilizce Öğrenmek

“Ya benim bir arkadaşım var, hiç kursa falan gitmeden sırf İngilizce dizi izleyerek İngilizce öğrenmiş.”

Bu cümle öylesine bir efsane hale gelmiştir ki eğer henüz hiç duymadıysanız gerçekten şaşırmalısınız. Bu cümleyi etrafımda defalarca ve defalarca duydum. İngilizce öğrenme sürecinde olan kişiler tarafından anlatılagelen bir hikayeye dönüşmüş durumda. Ancak merak etmeyin, hikaye veya “şehir efsanesi” değil. Çünkü bunu diyen arkadaşlarımı ve çevremdekileri duyduğum anda ilk verdiğim tepki her zaman, “Evet o kişi benim” diyerek cümleye giren kişi ben oluyorum. O efsaneleştirilerek anlatılan dizi izleyerek İngilizce öğrenme süreçleri hakkında söyleyecek birkaç şeyim var;

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek

Evet, İngilizce dizi izleyerek İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz. Bunun en temel sebebi de dizi izlerken yabancı dile, İngilizce’ye, maruz kalmanızdır. Dile maruz kalmaya başladığınız andan itibaren beyniniz karşınızda söylenen cümleleri anlamaya çalışmak için bir sürece girer. Acaba bu bilinmeyen dilde konuşan kişi ne anlatmaya çalışıyor? İlkel beynimiz karşımızdaki kişinin ne yaptığını analiz etmeye başlar. Yüz ifadelerini daha derinden okumaya başlar. Hareketlerini okur. Bu doğrultuda da o hareketi veya o yüz ifadesini yaparken söylediği sözleri beyinde ilişkilendirmeye başlar. En basitinden; “Holy shit!” İngilizce öğrenirken ilk öğrendiğimiz kelimelerin küfür veya argo olmasının bir nedeni vardır. Bu küfür ve argolar en ekstrem anda söylenir. Dizide gördüğümüz karakter bu sözleri söylerken hemen hemen her zaman yüz ve vücut ifadesini normalden farklılaştırır. Beyin de bunu kaydeder. Elbette, söylediği küfür ile birlikte.

Dizi İzlerken Yapılan Hatalar ve Çözümleri

İngilizce öğrenmek için dizi izlemek güzel bir eylem. Ancak ana amacınız eğer buysa, normal dizi izlemekten farklı bir şekilde yaklaşmanız gerekecektir. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Ben kendim İngilizce öğrenirken yaptığım şey şu şekildeydi:

  1. Belirli konularda gramer çalışmasını yap.
  2. O konudaki okuma parçalarını oku.
  3. Dizi izle.

3. aşamayı gerçekleştirirken amacım İngilizce öğrenmek değil, kafamı dinlendirmek oluyordu. Ancak öncesinde İngilizce çalıştığım için ve izlediğim dizi İngilizce dizi olduğu için öğrenmekte olduğum yapılara daha fazla dikkat ediyordum.

Mesela “going to” kalıbını mı çalıştım?

O halde dizi de o anda kullanılan going to kalıplarına istemsizce daha fazla dikkat eder hale geliyordum.

Siz de dizi ile İngilizce öğrenmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken ilk aşama dizi izleme etkinliğiniz ile İngilizce çalışmanızı birleştirmenizdir. Salt bir şekilde yalnızca ve yalnızca dizi izleyerek bir anda şakır şakır British English konuşamazsınız.

Dizi izleyerek Kelime Öğrenmek

Dizilerin bir diğer yararlarından birisi de yeni kelimeler, yeni phrasal verb’ler katmasıdır.

Eğer İngilizce’nizi belli bir seviyeye çıkarttıysanız ve temel gramer yapılarını anlayabilir konuma geldiyseniz, kelimeleri cümleden çıkartmaya çalışın. O anda o karakter ne demeye çalışıyor olabilir? O kelimeyi söylerken ne yapıyordu? Kelimeyi buradan çıkartırsanız sonrasında -muhtemelen dizi sonunda- sözlükten sağlamasını gerçekleştirin. Doğruysa çok güzel. Beyninize bir kelime daha kazıdınız.

Kelimeyi bağlamdan, o an gerçekleşen eylemden, çıkartmak kelimeyi daha iyi hafıza kazımanızı sağlayacaktır. Bu sayede kelimelere pozitif – negatif değerler atayacak beyniniz otomatik olarak. İleride yeni kelimelerle karşılaştığınızda sözlüğe bakma sayınız gittikçe azalacak.

Günde Kaç Saat İngilizce Dizi İzlemeliyim?

Bu tamamen size kalmış bir durum. Ancak tavsiyem, mümkün olduğunca. İngilizce öğrenmek ilk amacınız ise boş zamanlarınızda dizi açıp izleyebilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Önerileri

Bu konuda blog’umuzda birçok yazı yazdık. Hemen buraya veya alttaki görsele tıklayarak dizi önerilerimize ulaşabilirsin!

İngilizce Öğrenmek için Dizi Tavsiyelerimiz

İngilizce, İspanyolca ve Fransızca’nın yanı sıra birçok dil hakkında paylaşımlar yaptığımız, YDS – YÖKDİL – TOEFL – IELTS gibi sınavları konuştuğumuz ve Erasmus – Erasmus Plus – Avrupa Gönüllülük Projelerinden bahsettiğimiz Discord kanalımıza buraya tıklayarak hemen katılabilirsiniz!

 

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir