Dolar ile Maaş almak günümüzde herkesin hayali. “Yurtdışında en küçük bir iş bile alsam Türkiye’ye gelince 7’ye 8’e katlanıyor, miss!” diye düşünenlerdenseniz yalnız olmadığınızı belirtelim. Peki bu güzel hayali gerçeğe nasıl dönüştürürüz? Dolar ile maaş almak mümkün mü? Yurtdışında iş bulma taktikleri nelerdir? Yurtdışından dolar ile maaş nasıl alırım? diye yüzlerce sorunuz olduğunuzdan eminim. Bu soruların aynıları bende de vardı.

İşte Yurtdışından Dolar ile Maaş Almanın Yolculuğu

Bu yazıda sizlerle kendi deneyimlerimi paylaşacağım. Şunu bunu yapın, şu kadar para kazanırsınız şeklinde ezbere veya kopyala yapıştır bilgiye gerek yok. Bunların hepsini sizler de kolayca bulabilirsiniz. Ancak benim kendimin karşılaştığı sorunlar, süreçler ve kazanma yoluna giden yolculuğumdan kesitler vereceğim.

Öncelikle gözünüz dolar işaretleriyle boyanmasın. Milyon dolarlar, yüzbinlerce dolarlar kazanmadım. Kazandığım miktarlar genellikle harçlık düzeyindeydi ancak bu harçlık düzeyindeki miktarları Türk Lirasına çevirdiğimizde bile aylık asgari ücrete yaklaşabiliyordu zaman zaman.

Dolar ile Maaş Almak için Önce İngilizce

Youtube’da veya farklı platformlarda istediğiniz kadar bunun tersini söyleyenlerle denk gelirseniz gelin bu değişmez bir durumdur. Google Translate ile çeviri yapacağım, yarım yamalak çevireceğim, derdimi anlatmaya çalışacağım derken süreçte kaybınız inanılmaz seviyelere ulaşabilir. Bu demek değildir ki, İngilizce olmadan kazanamazsınız. Elbette kazanabilirsiniz ancak İngilizce’ye yapacağınız yatırım her zaman ve her zaman o kadar değerli olacak ve uzun vadede bu yatırımınız size çok daha fazla kazandıracak. Bu yüzden eğer bu konuda ciddi iseniz İngilizce öğrenmeyi kenara atayım, çevirmen tutarım, Translate’den çeviririm gibi fikirleri aklınızdan çıkarmanızı tavsiye ederim.

Uzmanlık alanınız nedir?

Dolar ile maaş almaya başlamak istiyorsanız, ilk başta kendinize sormanız gereken soru bu.

Sizin yurtdışına ihracat edeceğiniz uzmanlığınız ne olacak? 3D Artist misiniz? Web Developer mısınız? İngilizce-Türkçe çevirmen misiniz? Efsane bir SEO yazarı mısınız? Yaratıcı bir iç mimar mısınız?

Ve şu konuya da dikkat çekmek isterim. Uzmanlık alanınız olan bir alanı seçmeli veya bilginiz olan bir konuda kendinizi uzman yapmalısınız.

Upwork, Freelancer, Fiverr gibi freelance iş platformlarında iş bulmak istiyorsanız, sizi öne çıkaran bir uzmanlık alanınız olmalı.

Ben bu platformlarda İngilizce – Türkçe çevirmen, SEO yazarlığı ve Web Developer alanındaki uzman kimliğim ile sürece başladım. Buradan ilerledim. Sizler de kendi uzmanlık alanınızı belirlemeniz çok önemli. Çünkü freelance çalışma siteleri, özellikle Upwork, Freelancer.com ve Fiverr çok yüksek bir rekabet oranına sahip. Bir işverenin freelance iş için sizi seçmesi için işinizde gerçekten ehli olduğunuzu gösteren referanslarınızın olması gerekiyor.

Yurtdışından iş al da referanslarınız neler?

Burada da referans oluşturma kısmına geliyoruz. Eğer ki, “ben bu işi yaparım” dediğiniz alanda hiçbir referansınız yoksa o alanda iş almanız oldukça zor olacaktır.

Bunun üstesinden gelmenin iki yolu var. İlki Türkiye’de referans oluşturmak için bionluk veya Armut gibi platformlarda freelance işlere başvurmak ve belli bir referans oluşturmak

İkincisi ise ilkini yapamadıysanız, gönüllü olarak iş yapmak. 

Hocam! Biz dolar ile maaş alarak altımıza BMW x5 çekmeyi hayal ediyoruz sen bize diyorsun ki gönüllü iş yap. Maalesef ki, dolar ile para kazanmanın kolay bir kısmı yok. Hatta ve hatta eğer yapmak istediğiniz iş bazlı para kazanmak değil de sürekli olarak dolar ile para kazanmak, yani tam anlamıyla bir dolar ile maaş alma konsepti istiyorsanız, uzmanlığın yanı sıra sizi iş bazlı çalıştıran işverenlere takım oyuncusu olduğunuzu ve siz olmadan o işlerin nasıl aksayacağını göstermeniz gerekiyor.

Uzun lafın kısası, yurtdışından iş bulup dolar kazanma olayı o kadar da kolay bir iş değil. Hatta hiç mi hiç kolay değil.
Eğer bir yerden başlamak istiyorsanız, bu konuda iddialıyım diyorsanız, ücretsiz Cambly deneme kursu hediyemiz ile başlayabilirsiniz. Ya da Dil Öğretmenim üzerinde özel ders veren öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

İngilizce, İspanyolca ve Fransızca’nın yanı sıra birçok dil hakkında paylaşımlar yaptığımız, YDS – YÖKDİL – TOEFL – IELTS gibi sınavları konuştuğumuz ve Erasmus – Erasmus Plus – Avrupa Gönüllülük Projelerinden bahsettiğimiz Discord kanalımıza buraya tıklayarak hemen katılabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir