E-YDS 2021 Rehberi ile bu yıl gerçekleşecek olan E-YDS sınavları hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz bu rehberde E-YDS nerede yapılıyor, E-YDS nasıl yapılıyor, E-YDS ücretleri ve E-YDS ne zaman tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

E-YDS Nedir?

E-YDS ÖSYM tarafından belirlenen merkezlerde düzenlenen Elektronik Yabancı Dil Sınavı’dır. YDS yıl içinde 2 kez ilkbahar ve sonbahar olarak düzenlenirken E-YDS 2021 yılı içinde 14 defa düzenlenmektedir.

E-YDS Nasıl Yapılıyor?

E-YDS ÖSYM tarafından İstanbul, Ankara ve İzmir’de belirlenen merkezlerde bilgisayar ortamında gerçekleşmektedir.

Elektronik ortamda sınavın nasıl gerçekleştiğini görmek için ÖSYM’nin hazırlamış olduğu E-YDS Deneme platformunu deneyebilirsiniz. Sınav Merkezlerinde nasıl bir arayüz ile karşılaşacağınızı görebilir ve sisteme ısınabilirsiniz. 

E-YDS Sınav Süresi 180 dakika – 3 saattir. 

Kısıtlı kontenjan olduğu için sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilir. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin kontenjan ile ilgili Aday İşlemleri Sistemi’nde yapmış olduğu açıklama şu şekildedir;

“Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.”

Bu yüzden eğer E-YDS’ye başvurmaya karar verdiyseniz hızlı davranmanızı tavsiye ediyoruz.

E-YDS Tarihleri Ne Zaman?

E-YDS 2021 Sınav ve Başvuru Tarihlerine aşağıdaki kılavuzdan ulaşabilirsiniz. Sınavların hangi dilde yapılacağına dair açıklamayı da bu kılavuzda görüntüleyebilirsiniz:

E-YDS 2021 Sınav ve Başvuru Tarihleri

E-YDS Ücretleri Ne Kadar?

2021 yılı için ÖSYM tarafından belirlenen E-YDS Ücreti 290TL’dir. Bu ücreti odeme.osym.gov.tr üzerinden ödeyebileceğiniz gibi ATM’lerden de ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

E-YDS Sınav Merkezleri Nerede?

E-YDS 2021 yılı için yalnızca İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde gerçekleştirilmektedir. Bu illerde de yalnızca bir e-Sınav şubesi bulunmaktadır.

İstanbul e-Sınav Merkezi Nerede?

İstanbul e-Sınav Merkezi

Yetkili: Ahmet GÜLER
Adres:Emniyetevler Mah. Eskibüyükdere Cad. No:3/1 4.Levent Kağıthane/İSTANBUL
Telefon:0 212 284 89 30 – 269 11 90 – 269 11 94
Faks:0 212 269 11 95

Ankara e-Sınav Merkezi Nerede?

Ankara/Esenboğa e-Sınav Merkezi

Yetkili: Behcet UTKU
Adres: Balıkhisar Mahallesi Ankara Bulvarı No:11 (Çubuk Yolu) Akyurt/ANKARA

 

İzmir e-Sınav Merkezi Nerede?

İzmir e-Sınav Merkezi

Yetkili: Özgür KARAKAŞ POLAT
Adres:ÖSYM İzmir Kuzey/Güney İl Sınav Koordinatörlüğü: Alsancak Mahallesi,1480.Sk.,No:12,KONAK/İZMİR
Telefon:0232 464 40 61-71
Faks:0 232 464 40 52

 

E-YDS Başvuru Nasıl Yapılır?

E-YDS Başvurusunu hızlı ve kolay bir şekilde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken başvuru tarihleri arasında ais.osym.gov.tr adresinden E-Devlet veya ÖSYM AİS bilgilerinizle sisteme giriş yaparak sınava başvurmak.

E-YDS Hangi Dillerde Yapılıyor?

Elektronik Yabancı Dil Sınavı 2021 yılı itibariyle İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Farsça, Yunanca, Bulgarca, Arapça ve Rusça dillerinde gerçekleştirilmektedir.

ÖSYM için HES kodu Nasıl Alınır?

Yalnızca E-YDS için değil, ÖSYM’nin 2021 yılı içinde düzenlemekte olduğu tüm sınavlarda geçerli olan HES Kodu zorunluluğu ile sınav öncesinde HES Kodu almanız gerekmektedir.

Eğer henüz HES Kodu almadıysanız, Google Play Store veya Apple App Store aracılığıyla indireceğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasından HES Kodu oluşturabilirsiniz.

HES Kodu oluşturduktan sonra, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan “Profilim” kısmındaki “Hes Kodu Bilgilerim” sayfasından oluşturmuş olduğunuz HES Kodunun girişini gerçekleştirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir