Dil öğrenme platformu olsak da freelance iş ve yurtdışı iş imkanları okurlarımız ve iş arkadaşlarımız tarafından en çok merak edilen konulardan birisi olduğu için blogumuzda bu konuya yer vermeye devam ediyoruz. Daha önce bu konuda yazmış olduğumuz şu makaleleri okumanızı tavsiye ederiz:

Freelance iş nedir ve nasıl yapılır?

Adı İngilizce olduğu için çok havalı veya çok farklı geliyor olsa da aslında Freelance iş oldukça sıradan bir tanıma sahiptir. Birisiyle veya bir firmayla belli bir anlaşma çerçevesinde belli bir sürede gerçekleştirdiğiniz iş olarak tanımlayabiliriz genel olarak. Resmi olarak orada bir çalışan değil, sadece spesifik bir alandaki işi yapmak üzere geçici çalışansınız diyebiliriz.

Peki bu freelance yalnızca geçici çalışmadan ibaretse bu alana neden bu kadar ilgi var? Bunun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. En başta normal bir işe sahip olan çalışanların ekstra gelir elde etmek için farklı yöntemler araştırmasıdır. Bu özellikle salgın dönemi nedeniyle ekonomik olarak zor duruma giren birçok çalışan tarafından tercih edilmeye başlandı. Bununla beraber başka bir neden de bazı freelance işlerin çok yüksek miktarlar kazandırma potansiyeli bulunmasıdır. Örneğin eğer siz uygulama yazabiliyor, görsel içerikler tasarlayabiliyor veya 3 boyutlu çizim gerçekleştirebiliyorsanız yurtdışındaki birçok site aracılığıyla Türkiye’de kazanmanızın olanaksız olduğu miktarları kazanabilirsiniz.

Freelance iş için online platformlar nelerdir?

En İyi Türk Freelance İş Platformları

Öncelikle online iş bulmak için Türkiye’deki bazı platformlardan bahsedelim. Bunların en başında bionluk.com geliyor. Bionluk.com üzerinde gerçekleştirebildiğiniz bir uzmanlık alanını seçerek kendi profilinizi oluşturabilirsiniz. Bu profilde hangi işi yaptığınız, referanslarınız, o iş için ücretinizi ekleyebilirsiniz. Bionluk.com müşteriler ile gerçekleştireceğiniz sözleşmelerin bedelinin %20’sini alıyor.

En İyi Türk Freelance İş Bulma Platformları

Bir başka platform ise Armut.com. Bu freelance platformu sayesinde uzmanlık alanınızla ilgili bir hizmet sayfası açabilirsiniz. Üye olmak ücretsiz. Anlaştığınız kişi ile anlaştığınız bedelin çok küçük bir kısmı temsili olarak kesiliyor. Ancak platform üzerinde hizmet almak isteyen kişilere ulaşmak ve onlara mesaj atmak için 5 ila 100TL arasında teklif bedeli vermeniz gerekiyor.

Türkiye’deki bu platformlar ile birlikte yurtdışında da birçok farklı platform bulunuyor. Başka bir yazımızda daha detaylı olarak bahsettiğimiz yurtdışı online iş platformlarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir