İngilizce öğrenmek için İngilizce dizi izlemek en kolay ve en eğlenceli dil öğrenme yöntemlerinden birisi. Eğer sizler henüz bu yöntemi denemediyseniz, bir an önce başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Elbette ki İngilizce öğrenmek için İngilizce dizi izleyenlerin veya bunu yapmaya başlayacakların aklında olmazsa olmaz birkaç temel soru var. Bu soruları öğrencilerimizden sürekli olarak duyuyoruz. O halde İngilizce dizi önerilerimize başlamadan önce bu soruların yanıtını verelim!

İngilizce diziyi İngilizce altyazıyla mı Türkçe altyazıyla mı izlemeliyim?

Bu soruyu cevaplarken iki farklı yöntemimiz bulunuyor. Öncelikle, “İngilizce öğrenme amacıyla dizi izleme” kısmına bakalım. Eğer asıl amaç bu ise, dizi izleme sürecinizin herhangi bir Türk dizisi gibi olmayacağını ve aralarda durdurup anlamadığınız kelimeyi araştırmanız, dizi sonunda kültürel olarak daha önce bilmediğiniz alanları araştırmanız gerekiyor. Benim kendi İngilizce öğrenme sürecimde deneyimlediğim gramer ve okuma çalışması ile İngilizce diziyi aynı anda götürmenin en iyi yöntem olduğu.

Öncelikle gramer ve okuma çalışmanızı gerçekleştirin. Ardından ödül olarak dizinizi açın, çalıştığınız o konularla ilgili olarak illa ki birkaç kalıp – birkaç kelime duyacaksınız. Bunlara dikkat etmeye çalışın. Örneğin, gelecek zaman ile ilgili bir tense çalıştıysanız, bu tense’leri yakalamaya çalışın.

Gelelim asıl sorumuza.

İngilizce altyazı mı, Türkçe altyazı mı?

A1 ile B1 seviyesi arasında olan öğrencilere tavsiyem dizileri Türkçe altyazı ile izlemeleri. Bu sayede İngilizce kelimeleri duyacaksınız, Türkçe kelimeleri göreceksiniz.

B2 ve C2 seviyesi arasında olan öğrencilere tavsiyem ise İngilizce altyazı ile izlemeleri. Özellikle B2 seviyesinde olan öğrencilerin bilmediği birçok kelime olabilir ancak context – bağlamdan çıkartarak o kelimenin ne anlama geldiğini anlayabilir.

Gelelim dizi tavsiyelerine! Burada vereceğim dizi tavsiyeleri biraz da benim kendi sevdiğim türden dizileri içermekte. Önden uyarısını yapayım!

 

1- İngilizce Dizi İzle: The 100

İngilizce Öğrenmek için Dizi – The 100

The 100’ı ilk öneriye koymamın ana sebeplerinden birisi, diziyi sevmemin yanı sıra elbette, bu dizinin bir gençlik – aksiyon ve bilimkurgu karışımı bir dizi olması. Bu yüzden hem ilginizi çekmesi açısından daha olası hem de İngilizce açısından dizide oldukça fazla günlük İngilizce kullanımı mevcut olmasından dolayı önemli.

Dizinin konusuna gelecek olursak, Dünya bilinmeyen bir nükleer savaş sonrası yaşanamaz bir hale gelmiş. İnsanlığın son temsilcileri uzay istasyonunda kurdukları devlet ile yaşamaya devam etmeye çalışıyorlar. Kurallar ve yasalar, uzayın soğukluğu ile aynı katılıkta. Hem bir ceza olarak hem de potansiyel bir kurtuluş olarak 100 gencin Dünya’ya geri gönderilmesi ile başlayan bu süreçte siz izleyicileri çok enteresan bir hikaye bekliyor.

2- İngilizce Dizi İzle: Black Mirror

İngilizce Öğrenmek için Dizi – Black Mirror

Teknolojik olarak her geçen gün ileriye doğru giden dünyamızda hiç durup bunun ahlaki olarak nelere yol açabileceğini sorguladık mı?

Black Mirror her bir bölümünde farklı bir konuyu ele alarak teknolojiye farklı bir gözle bakıyor.

3- İngilizce Dizi İzle: Breaking Bad

İngilizce Öğrenmek için Dizi – Breaking Bad

Herkese göre değil. Bunu en baştan söyleyelim. Ancak Breaking Bad dizisi öyle bir kült haline gelmiş durumda ki, “Ben İngilizce dizi izliyorum” deyip de Breaking Bad hakkında bir şey bilmiyorsanız, olmaz.

Kanser olduğunu öğrenen kimya öğretmenimiz Walter White’ın değişen hayat hikayesini anlatıyor.

4- İngilizce Dizi İzle: Sherlock

İngilizce Öğrenmek için Dizi – Sherlock

Meşhur Sherlock Holmes karakterinin Benedict Cumberbatch ile 21.yüzyıla uyarlanmış hali.

İngiliz İngilizcesine aşık olmanız için birebir.

5- İngilizce Dizi İzle: Parks and Recreation

İngilizce Öğrenmek için Dizi – Parks and Recreation

Sitcomlar Amerikan ve İngiliz televizyonunun olmazsa olmazlarındandır. Parks and Recreation tatlı mı tatlı bir sitcom. Küçük bir kent yetkililerinin absürt hayatlarını anlatıyor.

 

Diğer dizi, film ve kitap önerilerimizi incelemek için buraya tıkla.

Eğer Cambly’den ücretsiz deneme dersini kaçırmak istemiyorsan, görsele tıkla!

İngilizce, İspanyolca ve Fransızca’nın yanı sıra birçok dil hakkında paylaşımlar yaptığımız, YDS – YÖKDİL – TOEFL – IELTS gibi sınavları konuştuğumuz ve Erasmus – Erasmus Plus – Avrupa Gönüllülük Projelerinden bahsettiğimiz Discord kanalımıza buraya tıklayarak hemen katılabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir