İçinde bulunduğumuz karantina günlerinde izleyecek ve yapacak bir şeyler bulmakta zorlanıyor ve sürekli evde bulunduğumuz için de bu süreç bizi zihnen ve bedensel olarak yoruyor. Bu tavsiye serimiz ile size yardımcı olmayı ve bu sıkıntı durumundan zihninizi biraz olsun almak, hatta bu süreci avantaja çevirmenizi sağlamak istiyoruz.

“Karantina Günlerinde İzlenecek 5 İngilizce Dizi” yazımızın ardından, şimdi bu serimize İngilizce belgeseller ile devam ediyoruz.

Karantina Günlerinde İzlenecek Belgeseller

Bu belgesel seçimimizi yaparken güncel konular ile bağdaştırabileceğiniz ve bu bağdaştırma sırasında da çeşitli konularda bilginizi arttırabilecek konulardan seçtik. Farklı konulardan olmasına dikkat ettik ki, tek bir konu üzerinde sıkılmayın 🙂

1- Inside Bill’s Brain

Bill Gates, sadece bir yazılım dahisi değildir. Aynı zamanda 21.yüzyılın en iyi iş adamlarından ve düşünürlerinden birisidir. Uğraştığı alan teknoloji ile sınırlı değil. Tüm Dünya’yı ve insanları anlamaya çalışan bir philantropist de.

Netflix’in bu belgeselinde Bill Gates’in hayatını daha detaylı bir şekilde öğreneceksiniz. “Sanitasyona”, hastalıkları ve virüsleri yok etmeye ne kadar kararlı olduğunu göreceksiniz.

Ve unutmayın ki, Bill Gates korona virüsünün ekonomik tehlikelerini çok önceden görmüştü…

2- Cosmos

Carl Sagan bir bilimci olduğu gibi aynı zamanda bir bilim anlatıcısıdır. 1980’lerde Amerikan televizyonları için hazırladığı “Cosmos” belgeseli insanlığı, Dünya’yı, evreni ve tüm bunların birleşimini anlatmaktadır.

İnsan olarak Dünya’daki ve evrendeki yerimizi görmenizi sağlayacak bir belgesel, Cosmos. Bununla birlikte, bu belgesel sayesinde bilimsel düşünmenin ne olduğunu, bilimsel düşünmenin faydalarını göreceksiniz.

Carl Sagan’ın öğrencisi Neil deGrasse Tyson tarafından hazırlanan yeni versiyonunu da izlemenizi tavsiye ederiz.

3- Food Inc.

Şahsen bir vejetaryen değilim. Ancak bu film-belgesel, “hayvan yeme” fikrinin aslında ne kadar olağanüstü bir fikir olduğunu bana öğretti.

Toplumumuz öyle bir şekillenmiş halde ki, hayvanın canlı hali ile biftek hali arasında bir bağlantı göremiyoruz. Hızlı tüketim ve bunu gerçekleştirmek için kurulmuş üretim hatları bu ikisi arasındaki “gizli” bileşeni yok ederek, bifteğinizi yerken pişmanlık duymanızı engelliyor.

Mutlaka izlemeniz gerekenler listesinde.

4- Zeitgeist

Zeitgeist, 3 bölümden oluşan bir belgesel serisi. Serinin adı için Almanca’da “Zamanın Ruhu” anlamına gelen “Zeitgeist” kelimesi kullanılmış. Belgeseli izledikçe bu terim ile ne kadar ilişkili olduğunu göreceksiniz.

Zeitgeist, inandığınız ve doğru olduğunu düşündüğünüz her şeyi temellerle yıkmayı planlayan bir belgesel serisi. Her iddiasında doğru olduğunu söyleyemeyiz ancak olaylar hakkında farklı düşünmenizi sağlayacak.

5- 37 Days

Belgesel tavsiyelerimizi bu, bir miktar kurgu içeren, tarih belgeseli ile sonlandıralım. BBC tarafından hazırlanan “Savaşa son 37 Gün” belgeselinde, 1.Dünya Savaşı’na giden son 37 günde diplomatik olarak neler yaşandığını anlatıyor.

Adım adım savaşa sürüklenmenin, kişisel kinlerin ve düşmanlıkların, çok basit duyguların kocaman devletleri nasıl birbirine düşürdüğü ve nasıl milyonlarca insanı ölüme sürüklediği anlatılıyor.

Önerilerimizin sonuna geldik!

Paylaşmayı ve siz de tavsiyelerinizi yorum olarak atmayı unutmayın!

Sağlıklıca ve evde kalın!

(Bu yazımız orjinal olarak karantina günlerinin başlangıcı olan Mart 2020’nin sonunda kaleme alındı.)

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir