Karantina günlerinde izlenecek ve İngilizcenizi, İngilizce konuşulan coğrafyalardaki kültürel bilgi birikiminizi arttıracak 5 İngilizce dizi ile karşınızdayız!

Karantina Günlerinde İzlenecek Diziler ve Dizi ile Dil Öğrenmek

Seçim yaparken yaşadığımız bu zor süreçte moralinizi ve motivasyonunuzu düşürecek, içinde bulunduğumuz salgın ile alakalı endişelerinizi daha da arttıracak dizilerden uzak durduk.

Karantina günlerinde dizi seçimimizde her seviyeden diziler bulunuyor. Bazıları teknik ve hukuki terimlerden ötürü zor gibi gözükebilir ancak aslında cümlenin tümüne baktığınızda zorlanmayacağınızı fark edeceksiniz. İki kriter seçimimizde en önemlisi oldu: Dilinizi geliştirmek ve kültürel bilgilerinizi arttırmak. 

Dil, yapısı gereği sosyal bir araçtır. Diller, konuşuldukları bölgelerin kültürel bilgilerini insandan insana taşımaya yarar. Dolayısıyla “dil öğrenmek” demek yalnızca gramer yapısı değildir. O dili konuşan insanlar gibi düşünebilmektir.

Fazla uzatmadan listemize geçelim;

1- How I Met Your Mother

Belki de çoktan izlediğiniz bir dizi. Ancak eğer ki izlediyseniz, tekrar ve tekrar izlemeye en elverişli dizi olduğu fikrimize de katılıyorsunuzdur.

How I Met Your Mother’ın liste başında vermemizin nedeni, 20’şer dakikalık bölümlerden oluşan sitcom yapısının yanısıra ABD’deki metropol yaşantıları yansıtan bir dizi olması. Ve tabi ki de, yabancı dizi izliyorum dediğiniz de bu diziyi hiç seyretmediğinizi söylerseniz, sosyal medya tabiriyle, “linç yiyebilirsiniz”.

2- House of Cards

House of Cards! Dünyada siyasi düzenler nasıl ayakta kalır? Güç ve otorite kavramları nedir? Bu dizi size bunu anlatacak. Aynı zamanda diziyi ikinci sıradan vermemizin en büyük sebebi: Bu dizi ile ABD’nin politik sistemini öğreneceksiniz. Beyaz Saray, Senato, Temsilciler Meclisi şeklinde haberlerde sürekli duyduğumuz siyasi yapıların ne olduklarını anlayacak, kapalı kapıların ardında neler döndüğünü göreceksiniz.

3- Breaking Bad

En kısa anlatımıyla: Hayatınızda kötü bir şey yaşadıktan sonra, kötü bir şey deneyimledikten sonra, bambaşka bir hayatı kendi istekleriniz doğrultusunda nasıl kurabileceğinizi gösteren bir dizi.

Neden seçtik? Amerikan ailesinin iç işleyişlerini ve ABD’deki Hispanik ve farklı kökenden insanların durumlarını öğreneceksiniz.

4- Doctor Who

Mutlaka duydunuz. TARDIS’e binip evrende ve zamanda yolculuk yapmak, içinde bulunduğunuz evinizden kaçmak ister misiniz? Doctor Who tam size göre!

Neden seçtik? İngiliz kökenli bir dizi olan Doctor Who, İngiliz aksanını ve İngiliz kültürünü öğrenmenizi sağlayacak.

5- Mr. Robot

Daha eklenecek çok dizi var ama 5 dedik, 5’te bitirelim. Mr. Robot’u önermezsek olmaz.

Mr. Robot, bir hacker’ın hayatını anlatıyor ve kendi içine kapanmanın tehlikelerini-avantajlarını gösteriyor.

Neden seçtik? İngilizce bilgisayar ve internet terimlerini öğreneceksiniz.

Diğer tavsiyelerimizi buraya tıklayarak görebilirsiniz!

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir