Netflix ile İngilizce Öğren konsepti tanıdık gelebilir. Aslında yalnızca Netflix platformuna özgü değil, birçok farklı dizi izleme platformu ile gerçekleştirilebilecek olan bir öğrenme süreci olduğundan bahsederek başlayalım. Bu yazıda Netflix İngilizce dizi önerileri vermenin yanı sıra İngilizce öğrenmek için dizi izlemek istiyorsanız neler yapmanız gerektiği hakkında da kısa tavsiyelerde bulunacağız.

Netflix ile İngilizce Öğren

Netflix and Chill terimini duymuşsunuzdur. Ancak bu sefer Netflix and Chill değil, Netflix and Learn English diyeceğiz 🙂

Netflix izleyerek İngilizce öğrenmenin en iyi yanlarından birisi native olarak dile maruz kalmaktır. Normal konuşma hızında kelimelerin okunuşunu duymak, aksanlara maruz kalmak dili komple öğrenmeye yardımcı olacaktır.

Netflix, birçok farklı platforma göre altyazı açısından çok daha fazla imkan sunmaktadır. Türkçe altyazılı izleyebileceğiniz gibi İngilizce altyazılı da izleyerek İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz.

İngilizceyi Yaşayarak Öğrenmek

Yurtdışına gitme şansınız varsa, ki koronavirüs nedeniyle günümüzde pek mümkün değil, İngilizce’ye kendi ortamında maruz kalarak öğrenebilirsiniz. Ancak bu imkan herkes için mümkün değil. Dolayısıyla yurtdışına gitmeden İngilizce öğrenmenin en kolay yollarından birisi dizi izlemektir. Dizi izlerken, filme kıyasla, çok daha uzun sürelerle dile maruz kalma gerçekleşir. Karakterler ile daha fazla yakınlaşan izleyiciler karakterlerin ne demek istediğini hareketlerinden çıkartmaya başlar. Aslında bu süreç de doğal dil öğrenme sürecinin en temel aşamalarından birisidir.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Önerileri

İngilizce öğrenmek için dizi tavsiyelerimiz Dil Öğretmenim Blog’unda birçok kez öğrencilere sunduğumuz konu başlıklarından birisi. Bugünkü yazımızda daha önce vereceğimiz örneklerden farklı dizi tavsiyeleri vereceğiz. Eğer bu diziler ilginizi çekmezse, buraya tıklayarak farklı önerilerimizi görebilirsiniz. 

 

Netflix 2021’de öne çıkan İngilizce Öğrenmek İçin Dizi Önerilerimiz;

The Peaky Blinders

İngilizce Öğrenmek için Peaky Blinders

Hikayemiz 1919 yılında İngiltere, Birmingham’da geçiyor. Acımasız bir mafya babası olan Tommy Shelby, şehrindeki bir suç çetesinin en başına geçebilmek için elinden ne gelirse yapmaya hazırdır.

Peaky Blinders dizisi İngilizce’nin farklı aksanlarıyla sizi tanıştıracak ve kulaklarınızı çok farklı aksanlara alıştıracaktır.

Better Call Saul

İngilizce Öğrenmek için Better Call Saul

Kült bir dizi haline gelen Breaking Bad’in “spinoff”u olarak geçen Better Call Saul dizisi, ünlü avukat Saul Goodman üzerinden geçmektedir. Breaking Bad’de kolay yoldan hukuki işleri çözüveren Saul Goodman’ın farklı becerilerini bu dizide görüyoruz.

Better Call Saul dizisi İngilizce teknik terminolojinin temellerini öğrenmede yardımcı olacaktır.

Merlin

İngilizce Öğrenmek için Merlin

Şimdi biraz daha geçmişe gidelim. Ortaçağ Britanyasında geçen bir hikaye olan Merlin, Kral Arthur efsanesini konu almaktadır. Aile odaklı bir yeniden uyarlamada Merlin Camelot’a varır ve büyü becerilerini amcasını yardımıyla ilerletir.

Merlin dizisi İngiliz İngilizcesi aksanı anlamada yararlı olacaktır.

 

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir