YDS 2021 hakkında olmazsa olmaz bilgileri sizler için derledik. Kısa ve öz şekilde bu yıl düzenlenecek olan Yabancı Dil Sınavı (YDS) hakkında edinmeniz gereken tüm temel bilgiler bu yazımızda yer alıyor. Eğer daha fazla merak ettiğiniz sorular varsa, yorumlar kısmından veya sosyal medya hesaplarımızdan bize sorabilirsiniz. Dil Öğretmenim olarak en kısa zamanda sizlere geri dönüş sağlayacağız.

YDS Nedir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, ÖSYM, tarafından düzenlenen Yabancı Dil Sınavı (YDS) öğrencilerin çeşitli dillerdeki yeterliliklerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Daha önce farklı isim ve türlerde düzenlenen Dil Sınavları 2013 yılında YDS ile birleştirilmiştir.

YDS Nasıl Gerçekleşir?

YDS toplamda tek oturum 180 dakika (3 saat) olacak şekilde düzenlenir. ÖSYM’ye başvurularını gerçekleştiren adaylar sınav tarihlerinde kendilerine belirlenen okullara giderek sınavlara giriş yaparlar.

YDS’de toplamda 80 soru yer almaktadır.

YDS’de net puan hesaplamada yanlış cevaplar, doğrulardan düşülür.

YDS 2021 yılında kaç defa düzenlenecek?

Yabancı Dil Sınavı 2021 yılında İlkbahar ve Sonbahar olmak üzere 2 defa düzenlenecek.

YDS 2021/1 (YDS İlkbahar) sınavı 18 Nisan 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu sınavın sonuçları eğer bir aksama olmazsa 11 Mayıs 2021 tarihinde açıklanacak.

Yılın ikinci sınavı olan YDS 2021/2 (YDS Sonbahar) sınavı 10 Ekim 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek. Yine ÖSYM takvimine göre bu sınavın sonuçları ise 2 Kasım 2021 tarihinde açıklanmış olacak.

YDS 2021 Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yılın başında belirttiği miktara göre YDS 2021 Başvuru ücreti 145TL olarak belirlendi.

Eğer normal sürede başvurunuzu kaçırırsanız, YDS Geç Başvuru Tarihi süresince yapılan başvurularda %50 arttırımlı ücret ödeniyor.

YDS Zor Bir Sınav mı?

Yabancı Dil Sınavı okuma ve gramer bilgisini test eden bir sınavdır. Yazma, konuşma, dinleme veya telaffuz konusunda ne kadar iyi olduğunuz bu sınavda ölçülmediği için, ölçülen alanlarda mümkün olduğunca derin ve detaylı sorular sorulmaktadır.

Bu yüzden sınavın zorluğu tamamen sınava giren adayların okuma ve gramer bilgisinin ne kadar iyi olduğuna bağlı değişmektedir.

Yıldan yıla YDS’de altın sınav taktikleri sunulsa da aslında bunların temeli de dilin kendisini bilmek ve öğrenmek ile alakalıdır.

YDS’ye Neden Girmeliyim?

Eğer yüksek lisans yapmayı veya akademik kariyerinizde ilerlemeyi düşünüyorsanız, sizden istenilen taban bir YDS veya YÖKDİL sınav puanı olacaktır. Akademik alanda ilerlemek için YDS’ye girmeniz tavsiye edilir.

Günümüzde özel şirketlerin çoğu İngilizce yeterlilik aramakta. TOEFL veya IELTS gibi başvuru ücretleri 1000TL’yi aşan sınavlar yerine YDS en çok kabul edilen sınav haline gelmiştir. Özel şirketlere başvuru yaparken CV’nizi diğer adaylardan bir adım öteye taşımayı hedefliyorsanız yüksek bir YDS puanı almanız tavsiye edilir.

YDS İlkbahar Sınavı YDS Sonbahar Sınavından Daha mı Zor?

YDS İlkbahar sınavının YDS Sonbahar sınavından veya tam tersinin gerçekleştiği yıllarca öğrenciler tarafından söylenen bir durum olsa da bu gerçeği yansıtmamaktadır. Her iki sınav da adayları eşit şekilde ölçmek üzere hazırlanmaktadır.

YDS Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

  • ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi‘ne giriş yapınız.
  • Eğer başvuru tarihi başladıysa, Anasayfa’da sınav ismini ve sınav tarihlerini görebilirsiniz.
  • YDS’yi seçiniz.
  • E-Devlet veya ÖSYM AİS bilgilerinizle giriş yaparak sınava başvurunuz.

 

YDS Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir
YDS Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir

 

ÖSYM için HES kodu Nasıl Alınır?

Yalnızca YDS için değil, ÖSYM’nin 2021 yılında düzenlemekte olduğu tüm sınavlarda geçerli olan HES Kodu zorunluluğu ile sınav öncesinde HES Kodu almanız gerekmektedir.

Eğer henüz HES Kodu almadıysanız, Google Play Store veya Apple App Store aracılığıyla indireceğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasından HES Kodu oluşturabilirsiniz.

HES Kodu oluşturduktan sonra, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan “Profilim” kısmındaki “Hes Kodu Bilgilerim” sayfasından oluşturmuş olduğunuz HES Kodunun girişini gerçekleştirebilirsiniz.

YDS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

Dil Öğretmenim üzerinde yer alan dil öğretmenlerimizle iletişime geçmek tamamıyla ücretsiz! Hocalarımıza sorun, onlardan danışmanlık veya ders alın. YDS’de daha iyisini başarabilmek için Dil Öğretmenim Akademi ise en yakında sizlerle!

 

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir