YDT 2021 Sınav

2021 yılının ilk YÖKDİL sınavı geçen sene olduğu gibi koronavirüs önlemleri ile gerçekleştirildi.

Saat 10.15’te başlayan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, YÖKDİL, 3 saat (180 dakika) sürdü.

YÖKDİL 2021/1 sınav başvuruları 5 – 15 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleşmiş ve sınava giren adaylar geçen yıla göre artış gösteren 145TL’lik başvuru ücreti ödemişti.

Sınav başvurusunu normal sürede gerçekleştirememiş olan adaylara 2021 YÖKDİL Geç Başvuru günü olan 24 Şubat 2021 tarihinde bir şans daha tanınmış ve son başvurular bu tarihte alınmıştı.

YÖKDİL Sınav Sonucu Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM Başvuru Kılavuzunda belirtilen tarihe göre 28 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL sınavının sonuçları 20 Nisan 2021 Salı günü açıklanacak. YÖKDİL Sınav sonucunu öğrenmek isteyen adaylar bu tarihte sonuc.osym.gov.tr adresinden sonuçlarını görüntüleyebilir.

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL sınavı, ya da Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, akademik kariyere başlamak isteyen veya akademik kariyerinde bir sonraki aşamaya geçmek isteyen adaylar için düzenlenen bir sınavdır.

2019 yılına kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınavı, 2019 sonrasında ÖSYM tarafından yapılmaya başlanmıştır.

YÖKDİL Nasıl Gerçekleşir?

YÖKDİL Sınavı, YDS’den farklı olarak, alanlara göre ayrılmaktadır. YÖKDİL sınavı Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında gerçekleştirilir. Akademik kariyerine uygun olan alana göre seçim yapan aday bu sınava girer.

Bir dönemde yalnızca bir yabancı dil ve alandan sınava giriş yapılabilir.

YÖKDİL 2021 yılında kaç defa düzenlenecek?

YÖKDİL 2021 yılında 2 defa düzenlenecek.

2021-YÖKDİL/1 Sınavı, 28 Mart 2021 tarihinde İngilizcede Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, Arapçada sadece Sosyal Bilimler alanında yapılacaktır.

2021-YÖKDİL/2 Sınavı ise 29 Ağustos 2021 tarihinde İngilizcede Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde sadece Sosyal Bilimler alanında yapılacaktır

YÖKDİL puanı kaç yıl geçerli?

ÖSYM sınav kılavuzuna göre, YDS’de de olduğu gibi, YÖKDİL puanının geçerlilik süresini 5 yıl olarak belirlemiştir. 5 yıl boyunca adaylar almış oldukları puanları kullanabilirler.

YÖKDİL mi YDS mi?

YÖKDİL sınavı da YDS sınavı da İngilizce’yi ölçen ve ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlardır. YÖKDİL mi YDS mi sorusunun cevabı sizin bu sınavlardan aldığınız puanlar ile ne yapmak istediğiniz, hangi kurumlara veya şirketlere başvurmak istediğiniz ile alakalıdır. Eğer gireceğiniz yabancı dil sınavı ile tek amacınız yüksek lisans yapmak veya akademik kariyerinizde bir sonraki aşamaya ilerlemekse YÖKDİL sınavına girmeniz daha mantıklı olacaktır. Eğer alacağınız puan ile sadece akademik kariyer değil farklı seçenekleri de değerlendirmek istiyorsanız, o halde YDS‘ye girmeniz tavsiye edilir.

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil Öğretmenim Haftalık Bülteni

Tıpdil ve ÖSYM sınavları hakkında hiçbir şey kaçırmamak,

Her hafta 5 sınav kelimesi öğrenmek için

Ücretsiz bültenimize kaydol!

Sınavlarda yüksek başarıya bir adım daha yaklaştınız.

Bir sorun oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.

Dil Öğretmenim will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.