YÖKDİL 2021 hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri bu kısa ve öz rehberimizde sizler için derledik. Eğer farklı sorularınız varsa, yorumlar kısmından bize iletin ve bizler de Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı ile ilgili sormuş olduğunuz bu soruları cevaplayalım ve rehberimize ekleyelim.

YÖKDİL Nedir?

YÖKDİL sınavı, ya da Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı, akademik kariyere başlamak isteyen veya akademik kariyerinde bir sonraki aşamaya geçmek isteyen adaylar için düzenlenen bir sınavdır.

2019 yılına kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınavı, 2019 sonrasında ÖSYM tarafından yapılmaya başlanmıştır.

YÖKDİL Nasıl Gerçekleşir?

YÖKDİL Sınavı, YDS’den farklı olarak, alanlara göre ayrılmaktadır. YÖKDİL sınavı Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanında gerçekleştirilir. Akademik kariyerine uygun olan alana göre seçim yapan aday bu sınava girer.

Bir dönemde yalnızca bir yabancı dil ve alandan sınava giriş yapılabilir.

YÖKDİL 2021 yılında kaç defa düzenlenecek?

YÖKDİL 2021 yılında 2 defa düzenlenecek.

2021-YÖKDİL/1 Sınavı, 28 Mart 2021 tarihinde İngilizcede Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, Arapçada sadece Sosyal Bilimler alanında yapılacaktır.

2021-YÖKDİL/2 Sınavı ise 29 Ağustos 2021 tarihinde İngilizcede Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde sadece Sosyal Bilimler alanında yapılacaktır

YÖKDİL 2021 Başvuru Ücretleri Ne Kadar?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yılın başında belirttiği miktara göre YÖKDİL 2021 Başvuru ücreti 145TL olarak belirlendi.

Eğer normal sürede başvurunuzu kaçırırsanız, YÖKDİL Geç Başvuru Tarihi süresince yapılan başvurularda %50 artırımlı ücret ödeniyor.

YÖKDİL puanı kaç yıl geçerli?

ÖSYM sınav kılavuzuna göre, YDS’de de olduğu gibi, YÖKDİL puanının geçerlilik süresini 5 yıl olarak belirlemiştir. 5 yıl boyunca adaylar almış oldukları puanları kullanabilirler.

YÖKDİL mi YDS mi?

YÖKDİL sınavı da YDS sınavı da İngilizce’yi ölçen ve ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlardır. YÖKDİL mi YDS mi sorusunun cevabı sizin bu sınavlardan aldığınız puanlar ile ne yapmak istediğiniz, hangi kurumlara veya şirketlere başvurmak istediğiniz ile alakalıdır. Eğer gireceğiniz yabancı dil sınavı ile tek amacınız yüksek lisans yapmak veya akademik kariyerinizde bir sonraki aşamaya ilerlemekse YÖKDİL sınavına girmeniz daha mantıklı olacaktır. Eğer alacağınız puan ile sadece akademik kariyer değil farklı seçenekleri de değerlendirmek istiyorsanız, o halde YDS‘ye girmeniz tavsiye edilir.

YÖKDİL’e Neden Girmeliyim?

Eğer yüksek lisans yapmayı veya akademik kariyerinizde ilerlemeyi düşünüyorsanız, sizden istenilen taban bir YDS veya YÖKDİL sınav puanı olacaktır. Akademik kariyer alanında ilerlemek istiyorsanız, YÖKDİL sizin alanınıza daha yakın kelimeler barındıracağı için YÖKDİL’e giriş yapabilirsiniz.

Ancak unutmayın ki, YÖKDİL puanını kullanma alanlarınız YDS’ye kıyasla daha kısıtlı olacaktır.

YÖKDİL Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

  • ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi‘ne giriş yapınız.
  • Eğer başvuru tarihi başladıysa, Anasayfa’da sınav ismini ve sınav tarihlerini görebilirsiniz.
  • YÖKDİL’i seçiniz.
  • E-Devlet veya ÖSYM AİS bilgilerinizle giriş yaparak sınava başvurunuz.

 

YDS Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir
YÖKDİL Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir

 

ÖSYM için HES kodu Nasıl Alınır?

Yalnızca YÖKDİL için değil, ÖSYM’nin bu yıl düzenlemekte olduğu tüm sınavlarda geçerli olan HES Kodu zorunluluğu ile sınav öncesinde HES Kodu almanız gerekmektedir.

Eğer henüz HES Kodu almadıysanız, Google Play Store veya Apple App Store aracılığıyla indireceğiniz Hayat Eve Sığar uygulamasından HES Kodu oluşturabilirsiniz.

HES Kodu oluşturduktan sonra, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan “Profilim” kısmındaki “Hes Kodu Bilgilerim” sayfasından oluşturmuş olduğunuz HES Kodunun girişini gerçekleştirebilirsiniz.

YÖKDİL’e Nasıl Hazırlanmalıyım?

Dil Öğretmenim üzerinde yer alan dil öğretmenlerimizle iletişime geçmek tamamıyla ücretsiz! Hocalarımıza sorun, onlardan danışmanlık veya ders alın. YÖKDİL’de daha iyisini başarabilmek için Dil Öğretmenim Akademi ise yakında sizlerle!

 

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir