Freelance iş bulmak mı istiyorsunuz? Remote olarak dolar bazında iş mi yapmak istiyorsunuz? Bu yazımızda freelance olarak iş alabileceğiniz, evden çalışarak para kazanabileceğiniz platformları inceleyeceğiz.

Freelance iş nedir?

Freelance iş en temelinde bir sözleşme -kontrat- bazında yapılan işlere verilen genel addır. İşverenin altında aylık veya yıllık olarak çalışmaz, yalnızca verilen o işin tamamlanma süresi kadar çalışırsınız. Bu durumun iyi yanları olduğu gibi elbette olumsuz yanları da mevcuttur.

Freelance iş bulmak

Freelance iş bulmaya aynı zamanda büyük ölçüde evden çalışma da diyebiliriz. Birçok “freelancer” evden çalışarak para kazanmaktadır. Freelancerlar için Türkiye’de ve yurtdışında birçok platform bulunmaktadır.

Freelance & Remote iş bulmanın gereklilikleri

Freelance çalışıyor olmak demek aslında sizin uzmanı olduğunuz belli bir iş alanının belli bir kolunda işvereninize çözümler sunmak demektir. Evden oturarak para kazanmak istiyorum diyen birçok kişiyi bu durum üzebilir ancak doğrudan iş yerinde bulunmanızı gerektirmeyecek spesifik alanlarda bilgi birikimine ve iş tecrübesine ihtiyacınız var. Freelance çalışılabilecek belli başlı iş alanları şu şekildedir;

 • Web Tasarım & Web Yazılım
 • Sosyal Medya Yöneticiliği
 • Grafik Tasarım
 • SEO Yazarlığı
 • Dijital Pazarlama (Google Ads, Facebook Ads vb.)
 • Çevirmenlik
 • Geleneksel Pazarlama & Tanıtım 
 • Ses ve Müzik alanları (Örneğin Jingle oluşturma, Seslendirme)
 • Veri Girişi
 • Şirket & Pazar Danışmanlığı
 • Çevirmenlik

Freelance iş alanları elbette bunlarla kısıtlı değildir ancak biraz sonra paylaşacağımız Türk ve yabancı Freelance platformlarda en çok bu konu başlıklarıyla karşılaşacaksınız.

En İyi Türk Freelance İş Bulma Platformları

En İyi Türk Freelance İş Bulma Platformları

Bionluk ile iş bul

Türkiye’nin en çok duyulan Bionluk platformu ile Grafik Tasarım, İnternet Reklamcılığı, Yazı ve Çeviri, Video ve Animasyon, Ses ve Müzik, Yazılım ve Teknoloji, İş ve Yönetim başlıkları altında hizmet verebilirsiniz. Profil oluşturmak ücretsiz. İş aldığınızda Bionluk %20 komisyon alıyor.

En İyi Türk Freelance İş Bulma Platformları

Armut ile iş bul

Armut platformu ile Grafik Tasarım, Sosyal Medya Yöneticiliği, Web Tasarım ve Mobil Uygulama yazımı gibi konularda hizmet profili oluşturarak, hizmet almak isteyenlere teklif verebilirsiniz. Hizmet almak isteyenlere teklif vermek ücretli. Armut.com 10 ile 100TL arasında ilana göre teklif ücreti alıyor.

En İyi Türk Freelance İş Bulma Platformları

İçerik Bulutu ile iş bul

İçerik Bulutu platformu SEO ve Copywriting özelinde çalışan bir platform. Yazı yazma alanında iyiyim diyorsanız, platform üzerinde gelen copywriting işlerine başvurabilirsiniz.

En İyi Yabancı Freelance İş Bulma Platformları

En İyi Yabancı Freelance İş Bulma Platformları

Upwork ile iş bul

Upwork kaydolma süreci özellikle COVID-19 nedeniyle en zor olan ancak iş bulma ihtimali en yüksek olan platformdur. Dünya genelinde hemen hemen her alanda iş bulabilirsiniz. Sadece iş bazlı değil, saatlik olarak da çalışmanıza olanak veren işler bulunmaktadır. Tekliflere başvurmak için Bağlantı Puanı kullanırsınız. Bu bağlantı puanları bittikten sonra aylık olarak ücretsiz Bağlantı Puanı alabileceğiniz gibi ücretli olarak da satın alabilirsiniz.

Nisan 2021 itibariyle 10 Bağlantı Puanını 1.5 Dolar’a satın alabiliyorsunuz. Tekliflere başvurmak 2 ile 6 Bağlantı Puanı arasında değişiklik gösteriyor. Kullanılmayan Bağlantı Puanları 1 yılın sonunda siliniyor.

 

En İyi Yabancı Freelance İş Bulma Platformları

Freelancer ile iş bul

Freelancer.com freelance iş bulma platformlarının en büyüğü ve en tanınanıdır. Her kategoride tahmin edemeyeceğiniz miktarda bir rekabet bulunmaktadır. Bu yüzden müşterilere çok farklı bir deneyim sunmak durumundasınız.

Freelancer Plus üyeliği ile aylık 100 işe teklif verebilirsiniz. Nisan 2021 itibariyle Plus üyeliğinin ücreti 9.95 Dolar.

 

En İyi Yabancı Freelance İş Bulma Platformları

Fiverr ile iş bul

Fiverr.com, “Bionluk” ismine esin kaynağı olan platformdur. Platform yalnızca “beşlik” (5 dolar) ilanlardan oluşmamaktadır. Çok farklı ve çok özel hizmet veren kullanıcılar iş başına 1000$ civarında ödeme alabiliyor.

 

Eğer bir yabancı dilde özel ders eğitimi veriyorsanız, Dil Öğretmenim platformumuzda ücretsiz olarak ilan verebilir ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Buraya tıklayarak diğer öğretmenlerimizin paylaştıkları ilanları inceleyebilirsiniz.

İngilizce Almanca Fransızca Özel Ders Ver

Eğer yabancı platformlara başlamak için dil bariyeriniz varsa, Cambly ile hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Dil Öğretmenim olarak Cambly platformunda ücretsiz deneme dersi sunuyoruz. Buraya veya görsele tıklayarak ücretsiz deneme dersinizi hemen alabilirsiniz.

İngilizce, İspanyolca ve Fransızca’nın yanı sıra birçok dil hakkında paylaşımlar yaptığımız, YDS – YÖKDİL – TOEFL – IELTS gibi sınavları konuştuğumuz ve Erasmus – Erasmus Plus – Avrupa Gönüllülük Projelerinden bahsettiğimiz Discord kanalımıza buraya tıklayarak hemen katılabilirsiniz!

Yazar Hakkında

Cevap Ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir